•  Alanya Ayak Sağlığı

Nasır Bakımı

Nasır derinin belli bir bölümünün mekanik baskı altında kalarak kalınlaşması olarak tanımlanabilir. Parmak arasında, tabanda,üstünde, topuklarda oluşan deri kalınlaşmaları ayak sağlığı uzmanı tarafından temizlenir...

Hiperkeratoz

İnsan derisi üç tabakadan oluşur -dıştan içe doğru-
Epiderm (dış deri),
Derm ve 
Hipoderm.

Nasır Tedavisi

Derideki keratin maddesinin sınırlı, dar bir alanda artması nedeniyle deri üzerinde nasır benzeri bir şişkinliğin oluşmasıdır.

Keratinozit adlı hücrelerden oluşan epiderm, bu hücreler vasıtasıyla üst ve alt deri arasındaki geçiş işlemini sağlar. Keratinozit hücreleri kısa yaşam süreleri boyunca keratin adlı proteinle yüklenir ve 40 günlük hayatları sonunda vücut dışına atılırlar. 

Bazı deri hastalıklarında ve/veya dış etkenler (sürtünme, darbe, tahriş...) nedeniyle vücut kendisini koruma altına almak amacıyla keratinozit üretimini arttırır ama bu artış hücre yenilenme dengesini bozduğu için deri üzerinde değişik şekillerde kalınlaşmalar yaratır.

Hiperkeratoz tedavisi var olma nedenlerine bağlı olarak iki şekilde yapılabilir :

Podolojik tedavi :

Hiperkeratoz bulunan bölgedeki sürtünme ve basıncı asgari düzeye düşürmak için Kişiye özel ortopedik tabanlık yapımı.
Medikal pediküri tedavisi.

Hijyenik sağlık ortamında diplomalı hemşire ve/veya Podolog tarafından deri temizleme tedavileri.

Önemli: Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.