• Alanya Ayak Sağlığı

Alanya Ayak Sağlığı | Klinik Uygulamalarımız

PODOLOJİ KLİNİKLERİNDE VERİLEN HİZMETLER

Podoloji, tüm ayak sağlığı ve sorunlarınıza bilimsel yaklaşımla çözüm sunan bilim dalıdır. Podolog, AYAK SAĞLIĞI konusunda eğitim almış bir sağlık uzmanı olarak ayak ve tırnak sağlığınıza kozmetik değil, bilimsel yaklaşımla hizmet verir.

Alanya ayak modern teknolojiyle donatılmış olup, dünyada pek çok ülkede yaygın olan ayak sağlığı uygulamalarını hizmetinize sunmaktadır.

Ayağın Temizliği , nemlendirilmesi, doğru ve hijyenik  tırnak bakımı ve ayakkabı seçimi ayak sağlığının ilk adımıdır. Ancak ihmaller, yanlış uygulamalar ve bilgisizlik nedeniyle nasırlardan tırnak batmasına, çatlaklardan ayak ülserine pek çok sorun ayak sağlınızı tehdit edebilir. Topuk çatlakları, ayak kuruluğu, kalınlaşmış ve sararmış tırnakların yanısıra özellikle tırnak mantarı diye bilinen rahatsızlığın altında başka sorunlar yatabilir. Sorunu en başta tespit etmenin, doğru müdahalede bulunmanın ciddi sonuçları engellediği bilinen bir gerçektir.

Merkezimizde  derin ve büyük nasırlarınız dahi cerrahi işleme gerek kalmadan alınabilmektedir.
Diyabet tanısı konmuş bireylerde ayak sağlığı çok daha fazla önem taşır. Uzun süreli diyabetlilerde, doğru beslenme ve tıbbi tedavinin dengeli kan şekeriyle yönetilmediği durumlarda sinir ve damar hasarı oluşabilir, bu durumdan en çok etkilenen organlardan biri ayaklardır. Bunu engellemenin, önceden anlamanın yolu, ayak sağlığınıza yönelik en ufak bir şikayeti geçiştirmeden bir podoloğun kontrolüne girmektir. Alanya Ayak, özel uzmanlık alanımız olan diyabetle ilgili ayak sorunlarınızda mutlaka başvurmanız gereken yerdir.

Podoloji Birimi'nde şu işlemler yapılmaktadır:
- Podolojik Ayak Muayenesi
- Pedogram ile Dinamik ve Statik Yürüme Analizi
- Alt Ekstremite Nabızlarının Değerlendirilmesi
- Vibrasyon Testi ile Nöropati (His Kaybı) Değerlendirilmesi
- Podoscaner ile Ayak Tabanındaki Lezyon Bölgelerinin Görüntülenmesi
- Diyabetik Yaranın nasıl oluştuğunun  Değerlendirilmesi, Planlaması ve Hasta Eğitimi
- Ayakta Oluşan Çatlakların Bakım ve korunma yöntemleri.Tekrar oluşmaması açısından Eğitimi
-Alanya Ayak ta Batık Tırnakta uygulanan metodlar.
* Batık Tırnak teli    *B/S bantları  *Combiped  *Altın bant     *Podofiks   *Omega tel.(Ross-freser)
- Ayağın değişik yerlerindeki   Nasırların çıkarılması ve sonrasında oluşmaması için korunması.
- Kalınlaşmış, Sararmış tırnakların inceltilmesi ve nedenlerinin ortadan kaldırılması
- Kalınlaşmış Tırnak Mantarı uygulamaları.Mekanik temizlikleri.
- Ayak Yük Dağılımına Göre Özel Tabanlık ve Ortez-protezlerin kişiye özel el yapımı  hazırlanmaları.
- Ayaktaki Doğumsal ya da Edinsel Ayak Rahatsızlıklarının Belirlenmesi ve tabanlıklar (Düz Taban, Çukur Taban, İçe Basma, Dışa Basma vb.)

PODOLOG NE İŞ YAPAR?

- Podolog, ayak hastalıklarına neden olan faktörleri belirleyerek, tedavisini buna göre planlayan, uygulayan ve tekrarların önlenmesine yönelik koruyucu girişimleri hayata geçiren kişidir.
- Podolog, bu alanda aldığı özel eğitimle tüm ayak rahatsızlıkları ve sorunları için bilimsel tedavi yöntemleriyle çözüm üretir.
- Ayaksağlığı sorunlarına neden olan biyomekanik faktörleri tespit eder, uygun metod  ve girişimleri belirler ve uygular.
- Ayakta oluşacak cilt hastalıklarının tedavisinde  kullanılan motor ve frezler yardımıyla cerrahi müdahaleye gerek duymadan derin veya büyük nasır çıkarma işlemini agresif olmayan yöntemlerle temizler.Uygulamalarrın hiçbiri hastanın ağrı ve acı duymasına neden olmaz. Cerrahi müdahale sonrası yaşanan ve hastanın uzun süre hareketsiz kalmasını gerektiren durumlar söz konusu değildir. Bu yöntemlerle hastanın yürümesi engellenmez; aksine, çok daha rahat ve ağrısız şekilde bu süreci atlatabilir.
- Podolog, tırnak hastalıklarının tedavisinde (batma vb.) uygulanan tırnak teli gibi yöntemlerle hastayı cerrahi girişimden koruyan farklı çözümler sunar.
- Kontrolsüz diyabete bağlı oluşabilecek ayak ülserlerinin tedavisinde pedogram ve podoscaner ile ileri analizler yaparak off- loading (yara üzerindeki basıncın alınması) yöntemini uygular.
 
MEDİKAL AYAK BAKIMI

Medikal ayak bakımı sağlığa ve estetiğe yönelik yapılan çok özel bir bakımdır. Kuru sistemle ayağı suya sokmadan, özel alet ve makineler kullanarak, ayak sağlığı uzmanları tarafından yapılır. Et pensi, makas gibi kesici aletler olmaksızın tamamen tıbbi cihazlar kullanılarak özel freze uçlar ile yapılan preventif bir uygulamadır

AYAK BAKIMI VE  KORUNMASI 

 • Medikal ayak bakımı. 
 • Diyabetik ayak bakımı. 
 • Sporcu ayak bakımı. 
 • Yaşlı ayak bakımı. 
 • Deforme tırnak bakımı. 
 • Nasır bakımı ve korunması. 
 • Çatlak topuk bakımı korunması. 
 • Destek malzemelrinin uygulanması,silikon el yapımı protezler. 
 • Batık tırnak bakımı(Ross-Fraser,B/S Bant,3TO,VHO,Podofix,Combiped,Altın Bantlar. 
 • El yapımı ortezler,protezler. 
 • Klasik ayak masajı. 


Önemli: Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.